Portugalia - Tara Galilor 2-0
Germania - Franta 0-2
Finala:
Portugalia - Franta, 10 iulie, de la ora 22:00, "Stade de France"

Portugalia s-a calificat in finala Euro 2016, dupa ce a castigat cu 2-0 impotriva reprezentativei Tarii Galilor in prima semifinala a competitiei. Portughezii le-au spulberat sperantele galezilor cu doua goluri in 3 minute. Ronaldo (50') a deschis scorul, iar Nani a inchis tabela in minutul 53. Lusitanii au obtinut a doua calificare din istorie in finala unui Campionat European, unde o vor infrunta pe castigatoarea partidei Germania vs Franta.

VIDEO Euro 2016: Portugalia - Tara Galilor 2-0/ Ronaldo, omul meciului

Franta s-a impus cu 2-0 in fata Germaniei in cea de-a doua semifinala a Campionatului European si s-a calificat in ultimul act al competitiei. Griezmann (45+2', 72') a marcat ambele goluri ale partidei de pe Stade Velodrome din Marseille si i-a trimis acasa pe nemti. Pentru a cuceri trofeul Euro 2016, francezii se vor duela cu reprezentativa Portugaliei, pe 10 iulie, de la ora 22:00, pe Stade de France.

VIDEO Euro 2016: Germania - Franta 0-2/ Germania, invinsa de Antoine Griezmann

joi, 7 iulie 2016

Wimbledon,Tenis, Sfert de finala,VIDEO, Roger Federer lovitura fantastica in meciul cu Maric Cilic

Roger Federer a avut parte impotriva lui Marin Cilic de unul din acele meciuri pe care nu le va putea uita vreodata.
A revenit de la 0-2 la seturi impotriva unui adversar cu un serviciu devastator, a salvat trei mingi de meci in uralele arenei centrale de la Wimbledon si a avut puterea sa se impuna in cinci seturi, dupa trei ore si 17 minute.

Federer are in palmares 17 trofee in turneele de Grand Slam, din acestea 7 fiind cucerite la Londra (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009 si 2012).

Joi, 30 iunie

Sfert 1: Polonia - Portugalia (Lewandowski 2 / Sanches 33) (3-5 după loviturile de departajare) (Stade Velodrome - Marsilia, 22,00)

Vineri, 1 iulie

Sfert 2: Ţara Galilor - Belgia 3-1 (A. Williams 31, Robson-Kanu 55, Vokes 86 / Nainggolan 13) (Stade Pierre-Mauroy -  Lille, 22,00)

Sâmbătă, 2 iulie

Sfert 3: Germania - Italia 1-1 (Ozil 65 / Bonucci pen. 78) (6-5, după penalty-uri) (Stade de Bordeaux - Bordeaux, 22,00)

Duminică, 3 iulie

Sfert 4: Franţa - Islanda 5-2 (Giroud 12, 59, Pogba 20, Payet 43, Griezmann 45 / Sightorsson 56, Bjornason 84) (Stade de France - Saint-Denis, 22,00)

Program Semifinale EURO 2016

Miercuri, 6 iulie

Semifinală 1: Portugalia - Ţara Galilor (Stade de Lyon  - Lyon, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)

Joi, 7 iulie

Semifinală 2: Germania - Franţa (Stade Velodrome  - Marsilia, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)

Vezi mai jos si rezumatele video sferturi EURO 2016

VIDEO Euro 2016: Polonia - Portugalia 1-1 (3-5 penaltiuri)/ Portugalia, semifinalista fara nicio victorie

VIDEO Euro 2016: Tara Galilor - Belgia 3-1/ Tara Galilor, semifinalista surpriza a Euro

​​VIDEO Euro 2016: Germania - Italia 1-1 (6-5 la penaltiuri)/ Manuel Neuer, omul partidei

VIDEO Euro 2016: Franta - Islanda 5-2/ Griezmann, autorul golului 100 de la Euro 2016