Portugalia - Tara Galilor 2-0
Germania - Franta 0-2
Finala:
Portugalia - Franta, 10 iulie, de la ora 22:00, "Stade de France"

Portugalia s-a calificat in finala Euro 2016, dupa ce a castigat cu 2-0 impotriva reprezentativei Tarii Galilor in prima semifinala a competitiei. Portughezii le-au spulberat sperantele galezilor cu doua goluri in 3 minute. Ronaldo (50') a deschis scorul, iar Nani a inchis tabela in minutul 53. Lusitanii au obtinut a doua calificare din istorie in finala unui Campionat European, unde o vor infrunta pe castigatoarea partidei Germania vs Franta.

VIDEO Euro 2016: Portugalia - Tara Galilor 2-0/ Ronaldo, omul meciului

Franta s-a impus cu 2-0 in fata Germaniei in cea de-a doua semifinala a Campionatului European si s-a calificat in ultimul act al competitiei. Griezmann (45+2', 72') a marcat ambele goluri ale partidei de pe Stade Velodrome din Marseille si i-a trimis acasa pe nemti. Pentru a cuceri trofeul Euro 2016, francezii se vor duela cu reprezentativa Portugaliei, pe 10 iulie, de la ora 22:00, pe Stade de France.

VIDEO Euro 2016: Germania - Franta 0-2/ Germania, invinsa de Antoine Griezmann