Aprecieri pe Facebook

miercuri, 9 august 2017

Video, foto, Supercupa Europei 2017, Real Madrid-Manchester United 2-1, Skopje, Macedonia,

Videorezumat, foto, Supercupa Europei 2017, Real Madrid-Manchester United 2-1, Skopje, Macedonia,

Real Madrid, detinatoarea Ligii Campionilor, a castigat pentru a doua oara consecutiv Supercupa Europei, dupa ce s-a impus la limita in fata lui Manchester United, scor 2-1. Trupa lui Jose Mourinho a fost dominata categoric in prima repriza a partidei de pe Philip II Arena din Skopje, iar madrilenii au deschis scorul in minutul 24, prin Casemiro. "Galacticii" au avut un start bun si in partea a doua a meciului, iar Isco a majorat avantajul in minutul 52. Manchester United a inceput sa puna probleme doar pe final de meci, dar golul lui Lukaku (62') nu a fost suficient.

Real Madrid s-a aflat la a sasea participare intr-o astfel de finala, bilantul fiind de 4 victorii si doua infrangeri. Madrilenii au mai castigat Supercupa Europei in 2016 (3-2 cu Sevilla), in 2014 (2-0 cu Sevilla) si in 2002 (3-1 cu Feyenoord). Echipa de pe "Santiago Bernabeu" a pierdut confruntarile din 1998 (0-1 cu Chelsea) si 2000 (1-2 cu Galatasaray).

Manchester United a bifat a patra prezenta in Supercupa Europei, reusind sa triumfe o singura data, in 1991 (1-0 cu Crvena Zvezda). Diavolii rosii au mai fost invinsi in 1999 (0-1 cu Lazio) si in 2008 (1-2 cu Zenit Sankt Petersburg).